Magazyn energii (inaczej magazyn prądu) w systemie fotowoltaicznym skupia się na skutecznym wykorzystaniu zielonej energii z fotowoltaiki. Rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze na rynku źródeł odnawialnych i zmierza w kierunku ustanowienia magazynów energii nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 1994. – Prawo budowlane (Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414)(dalej: „Ustawa” lub „Prawo budowlane”) wykonanie robót budowlanych wymaga uprzedniego pozwolenia na budowę poza zastrzeżonymi wyjątkami w art. 29 – 31 Ustawy.
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. C Ustawy nie wymaga pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, wykonywanie robót budowlanych związanych z instalowaniem (katalog enumeratywny):
(i) pomp ciepła,
(ii) wolno stojących kolektorów społecznych,
(iii) urządzeń fotowoltaicznych opisanych szczegółowo w Ustawie.
Z konstrukcji przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że magazyny energii nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu wyjątków i w konsekwencji podlegają generalnemu obowiązkowi pozyskania pozwolenia na budowę. Za zaprezentowaną argumentacją przemawia zarówno wykładnia literalna jak i funkcjonalna prawa.
Z uwagi na rosnącą rolę magazynów energii na rynku źródeł odnawialnych pojawiają się spekulacje czy rozsądnym rozwiązaniem byłoby poszerzenie katalogu wyjątków określonych w art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. C Ustawy o magazyny energii, co pozwoliłoby wielu inwestorom uniknąć formalności związanych z procedurą administracyjną.
4 kwietnia 2023