Crowdfunding, czyli tzw. finansowanie społeczne to nowoczesna metoda pozyskiwania środków pieniężnych na realizację inwestycji z wykorzystaniem narzędzia platformy internetowej np. Kickstarter. W praktyce inwestor zwraca się do członków społeczności (darczyńców) internetowej o wsparcie finansowe w zamian np. na udziały czy akcje w projekcie flagowym.
Wartością crowdfundingu jest międzynarodowy charakter zasięgu inicjatywy biznesowej pod warunkiem zaprezentowania inicjatywy biznesowej w sposób przystępny i transparentny dla szerokiego grona odbiorców.
Darczyńcy nie są zobowiązani do finansowania projektu w regularny i z góry określony sposób, a wszelkie transakcje odbywają się na zasadzie dobrowolności. Większość początkujących deweloperów korzysta z zewnętrznego inwestora.
Przykładowym modelem real estate crowdfundingu wykorzystywanym w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego jest w szczególności crowdfunding inwestycyjny lub udziałowy, w ramach którego darczyńcy w zamian za wsparcie finansowe otrzymują udziały w spółce projektowej budowlanej (pozyskiwanie kapitału od rozproszonej grupy drobnych inwestorów).
Spółkami operacyjnymi dla real estate crowdfunding są spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna) lub osobowe z elementami regulacji kapitałowych (spółka komandytowo – akcyjna), z czego optymalnym rozwiązaniem z uwagi na elastyczność obsługi oraz sprzedaży akcji jest prosta spółka akcyjna.
Deweloper jako podmiot operacyjny oraz dysponujący stosownym know how pozwalającym na zrealizowanie inwestycji zwieńczonej sukcesem jest beneficjentem dodatkowego zysku poprzez np. bycie posiadaczem akcji uprzywilejowanych czy opcje na akcje.
Podstawowe normatywne regulujące crowdfunding:
(i) ustawa z dnia 7 lipca 2022r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz. U. 2022 poz. 1488),
(ii) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937.
20 stycznia 2023r.