W dniu 19 września 2020r. weszła w życie nowelizacja (dalej: „Nowelizacja”) ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414)(dalej: „Ustawa” lub „Prawo budowlane”), która w sposób skuteczny dokonała zawężenia definicji obszaru oddziaływania obiektu poprzez wyeliminowanie wyrażenia „w zagospodarowaniu”.
Zgodnie z treścią brzmienia art. 3 pkt. 20 Prawa budowlanego:
(i) sprzed Nowelizacji, obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowie, tego terenu;
(ii) po Nowelizacji, obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.
Zalety Nowelizacji:
(i) zawężenie obszar oddziaływania obiektu,
(ii) precyzyjne wyznaczanie obszaru oddziaływania obiektu,
(iii) wyeliminowanie nieprecyzyjnych przesłanek obszaru oddziaływania obiektu typy immisje czy inne subiektywne uciążliwości,
(iv) pozostawienie przesłanek obszaru oddziaływania obiektu mających odzwierciedlenie w przepisach techniczno – budowlanych i szczególnych,
(v)transparentność przepisów prawnych albowiem wyeliminowane wyrażenie „w zagospodarowaniu” nie posiadała odrębnej definicji dla jej skutecznego stosowania.
Sformułowana zmiana legislacyjna spowodowała zawężenie kręgu podmiotów kwalifikowanych jako strona w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę zgodnie z treścią art. 28 k.p.a. w związku z art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego.
Zgodnie z treścią:
(i) art. 28 k.p.a., stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek,
(ii) art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
W trakcie analizy czy nieruchomości sąsiadujące znajdują się w obszarze oddziaływania projektowanego obiektu, nadrzędnym kryterium jest odzwierciedlenie tegoż oddziaływania w powszechnie obowiązujących przepisach prawa np. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2022 poz. 1225).
W praktyce, zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt. 1c Prawa budowlanego, wyznaczenie obszaru oddziaływania obiektu spoczywa na projektancie na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, w szczególności poprzez wskazanie przepisów prawa oraz zasięgu oddziaływania za pomocą graficznego załącznika.
3 kwietnia 2021r.