Obecnie nabyciu lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego na rynku wtórnym nieruchomości towarzyszy obowiązek zapłaty przez nowego właściciela PCC w wysokości 2% transakcji stanowiącej przedmiot czynności prawnej. Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 9 pkt. 17 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2000 nr 86 poz. 959)(dalej: „PCCU”) w związku z ustawą z dnia 26 maja 2023r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku o czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1463)(dalej: „Ustawa”), wyżej opisany obowiązek podatkowy ulega dezaktualizacji z dniem 31 sierpnia 2023r.
W praktyce oznacza to, że po nowelizacji osoby fizyczne zainteresowane nabyciem swojej pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym nieruchomości nie będą zobligowane do zapłaty PCC (kryterium podmiotowe).
Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 9 pkt. 17 PCCU zwalnia się z obowiązku zapłaty PCC następujące czynności prawne na rynku wtórnym nieruchomości (kryterium przedmiotowe):
(i) sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
(ii) prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
(iii) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
*Wyjątkiem od opisanej reguły jest posiadanie przez potencjalnego nabywcę max. 50% udziału w wyżej opisanych prawach do nieruchomości nabytych w drodze dziedziczenia, co również uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
8 września 2023r.