W dniu 24 września 2023r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1688)(dalej: „Ustawa zmieniająca”).
W wyniku nowelizacji, narzędzie planistyczne w postaci zintegrowanego planu inwestycyjnego jako aktu planistycznego (dalej: „Zintegrowany Plan Inwestycyjny” lub „ZPI”) pozwoli na zmianę lub zastąpienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: „MPZP”). Warunkiem koniecznym uchwalenia ZPI jest Umowa urbanistyczna, która stanowi temat zagadnienia.
Umowa urbanistyczna to kontrakt między inwestorem i gminą, w której inwestor zobowiązuje się do realizacji lub pokrycia kosztów tzw. inwestycji uzupełniającej (w tym infrastruktury technicznej, społecznej lub lokali mieszkalnych) na zasadach wskazanych w Umowie urbanistycznej.
Umowa urbanistyczna:
(i) katalog zobowiązań inwestora i gminy ma charakter otwarty,
(ii) pod rygorem nieważności zawierana jest w formie szczególnej aktu notarialnego,
(iii) ZPI stanowi obowiązkowy załącznik do Umowy urbanistycznej,
(iv) stanowi sprawne narzędzie prawno – kształtujące między sektorem prywatnym w postaci inwestora, a JST w postaci gminy.
Przykładowe zobowiązanie zastrzeżone w Umowie urbanistycznej:
(i) po stronie inwestora np. przekazanie na rzecz gminy nieruchomości będących częścią inwestycji głównej np. lokali mieszkalnych, które gmina przeznacza i wykorzysta jako lokale socjalne,
(ii) po stronie gminy np. realizacja inwestycji uzupełniającej w przypadku jej wchodzenia w zakres zadań własnych gminy.
Ważne, że skutki prawne Umowy urbanistycznej powstaną w dniu wejścia w życie ZPI w kształcie stanowiącym załącznik do Umowy urbanistycznej.
*Zapraszam do lektury zagadnienia Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego mojego autorstwa,
**Umowa urbanistyczna może uprawniać inwestora do zwolnienia w całości lub części z opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia ZPI.
30 września 2023r.