W dniu 15 marca 2022r. weszła w życie uchwała nr LX/1967/2022 Rady m. st. Warszawy z dnia 17 lutego 2022r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Warszawie (dalej: „Uchwała rewitalizacyjna” lub „Uchwała”).
W praktyce m. st. Warszawa przyznano uprawnienie w postaci prawa pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych w obszarze wyznaczonym Uchwałą, tj. prawie w całości Pragę Północ i istotne tereny Pragi Południe oraz Targówka (par. 2 Uchwały). Dokładny obszar wyznaczony Uchwałą ilustruje załącznik w postaci mapy do Uchwały (dalej: „Załącznik”). Nadto na obszarze rewitalizacji objętej Uchwałą ustanowiono również zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla zabudowy mieszkaniowej na nieruchomościach o innym przeznaczeniu niż tereny mieszkaniowe.
Rewitalizacja przestrzeni miejskiej to skomplikowany proces na rynku nieruchomości polegający w głównej mierze na ożywieniu terenów zdegradowanych i stanowi zadanie własne Gminy. Podłoże prawne dla podjętej Uchwały stanowi ustawa z dnia 9 października 2015r. o rewitalizacji (Dz. U. 2015 poz. 1777)(dalej: „Ustawa”) w związku z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 nr 115 poz. 741)(dalej: „UGN”).
Prawa pierwokupu zastrzeżonego w Uchwale rewitalizacyjnej nie stosuje się do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji.
Instytucja wyżej opisanego prawa pierwokupu zastrzega dwuetapową konstrukcję czynności notarialnej dla prawidłowej transakcji w formie aktu notarialnego: (i) umowa warunkowa sprzedaży oraz (ii) umowa przyrzeczona.
3 października 2023r.